Menu

Polecane

Protesty mieszkańców w związku z nowym blokiem

Realizacja inwestycji w nieruchomościach zaczyna się od znalezienia odpowiedniej działki. Dopiero później można przystąpić do projektowania budynku jaki chce się wybudować. Dotyczy to zarówno inwestorów indywidualnych jak i deweloperów. Jednym z ograniczników jest plan zagospodarowania przestrzennego i akceptacja miejskiego konserwatora zabytków.

To od niego zależy czy pomysł na nasza inwestycje jest zgodny z jego wizją zabudowania okolicy. Ma on decydujące zdanie przy podejmowaniu decyzji na wydani zgody budowlanej która pozwala na realizację budowy apartamentowca. Jeżeli chodzi o budowę domu jednorodzinnego nie jest to aż tak trudne ponieważ konserwator zabytków udziela decyzji tylko w obrębie miasta a najczęściej w ścisłym centrum. Z tego tytułu decyzja o kupnie nieruchomości na której deweloper będzie chciał zrealizować swoją inwestycje jest bardzo żmudnym procesem.

Bardzo często deweloperzy budując domy mieszkalne z mnóstwem mieszkań i apartamentów wykorzystują przepisy prawa mówiące o tym, że wysokość budowanego bloku nie może być wyższa od tych jakie są w okolicy. W ten sposób wykorzystują lukę w prawie, która pozwala zbudować wysoki blok w okolicy gdzie przez lata powstały niższe zabudowania ale jest jeden z lat poprzednich który całkowicie nie pasuje ale jest wysoki. Takich przypadków jest bardzo dużo a konserwator zabytków nie może zablokować inwestycji ponieważ wszystko dzieje się zgodnie z literą prawa. Wystarczy, że każdy spojrzy na panoramę własnego miasta i będzie sam mógł zobaczyć przynajmniej kilka takich przypadków opisanych wyżej.

Zobacz również:

Lokale Poznań